Profesor Kaczmarek o trudnych tematach

W piątkowy wieczór, 14 marca, Miejska Biblioteka Publiczna w Lędzinach gościła uczestników szóstego już spotkania otwartego Klubu Tygodnika Powszechnego w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim, tym razem z prof. zw. dr. hab. Ryszardem Kaczmarkiem, kierownikiem Zakładu Historii Śląska w XIX i XX wieku, na temat „Mieszkańcy Lędzin i powiatu pszczyńskiego w armii kajzera i w Wehrmachcie”.

Profesor Kaczmarek o trudnych tematach
Fot. Mirosław Leszczyk

Wzięło w nim udział blisko 50 osób, co mile zaskoczyło jego organizatorów, czyli wspomnianą MBP oraz grupę inicjatywną KTP. Wśród słuchaczy przeważali lędzinianie, nie brakowało jednak mieszkańców okolicznych miejscowości, w tym znanego pasjonata historii lokalnej Rafała Buli z Chełma Śl. (ale pochodzącego z Lędzin) czy tyszan, Antoniego Piszczka , emerytowanego dyrektora lędzińskiej kopalni „Ziemowit” i jego żony Jadwigi.

Trwającą ponad godzinę prelekcję dotyczącą tematów trudnych nawet dzisiaj dla Ślązaków, prof. Kaczmarek wzbogacał na bieżąco multimedialną prezentacją na dużym ekranie. Następnie odpowiadał na pytania z sali, po czym został wciągnięty w ożywioną dyskusję przez słuchaczy, w tym wspomnianego Rafała Bulę. Dyskusja ta na dobre rozwinęła się dopiero po oficjalnym zakończeniu spotkania i podziękowaniu prelegentowi w serdecznych słowach przez dyrektor MBP, Joannę Wójcik, za przybliżenie zebranym tu osobom bardzo ważnej, ale także kontrowersyjnej problematyki. Potem jeszcze długo rozmawiano na różne tematy, komentowane skany starych zdjęć prezentowane na mini wystawie, a Profesor w międzyczasie podpisywał słuchaczom różne książki jego autorstwa. Dodajmy jeszcze, że dekorację wnętrza sali przygotowali pracownicy MBP pod wodzą Agnieszki Kucharczyk.