Spotkanie KTP w Bibliotece Miejskiej

Tym razem spotkanie Klubu Tygodnika Powszechnego w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim miało inny charakter niż cztery poprzednie, których głównym punktem programu były prelekcje na konkretne tematy.

W piątkowy wieczór, 13 grudnia, członkowie i sympatycy klubu spotkali się na piętrze budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lędzinach (będącej siedzibą wspomnianego KTP) , by podsumować dotychczasowe działania , a następnie zdecydować o dalszej formie zorganizowania tegoż klubu i planach na przyszłość. Tradycyjnie spotkanie otworzył Mirosław Leszczyk, który najpierw przypomniał w telegraficznym skrócie genezę powstania KTP (jego pomysłodawcą był Jan Szuła z Imielina), a następnie w wielkim skrócie omówił kolejne działania grupy inicjatywnej klubu (oprócz w/w także Leszek Kwit i Bogusław Żogała). Spotkanie organizacyjne klubu, połączone z prelekcją, odbyło się 19 kwietnia w czytelni MBP, kolejne spotkania z prelekcjami zorganizowano w DK „Sokolnia” w Imielinie (14 czerwca), w sali Piast w Lędzinach (20 października) i w Kinoteatrze „Jutrzenka” w Bieruniu (25 października). Ponadto przedstawiciele klubu, najczęściej Leszek Kwit i Bogusław Żogała, uczestniczyli w różnych innych wydarzeniach związanych z klubami „Tygodnika Powszechnego”, np. w spotkaniu otwartym z ks. Adamem Bonieckim w Gliwicach, w gali Medalu św. Jerzego w Krakowie, w zjeździe klubów TP w Krakowie czy w debacie w katowickim Rondzie Sztuki nt. Odpowiedzialność chrześcijan za środowisko.

W dalszej części spotkania zebrani zaakceptowali Leszka Kwita i Bogusława Żogałę w roli koordynatorów czyli liderów klubu, przyjęli, że tematyka spotkań otwartych powinna dotyczyć szeroko rozumianych spraw religijnych, filozoficznych oraz społecznych. Uzgodniono, że najbliższe spotkanie odbędzie się dopiero w lutym przyszłego roku, a jego temat koordynatorzy podają odpowiednio wcześniej do publicznej wiadomości. Spotkanie miało kameralny charakter przy kawie, herbacie i ciastkach, którymi częstowała dyrektor biblioteki Joanna Wicik. Rozmawiano na różne tematy, począwszy od projektu zasad działalności klubów TP autorstwa ks. A. Bonieckiego, poprzez trudne sprawy dotyczące Kościoła katolickiego w Polsce i problemy bytowe oraz finansowe z którym boryka się spora część społeczeństwa aż po kulturę osobistą i kulturę słowa. Na listę członków klubu wpisała się Ingrid Biolik z Bierunia Nowego, więc liczy on już 37 osób.